Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2013-12-27 15:12
Nowy dowódca 6 Ośrodka Radioelektronicznego

Komandor Mirosław Jurkowlaniec został nowym dowódcą 6 Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego Marynarki Wojennej im. Admirała Arendta Dickmana w Gdyni. Ceremonia przekazania dowodzenia odbyła się w piątek, 27 grudnia w siedzibie Ośrodka. W uroczystości uczestniczył czasowo pełniący obowiązki Zastępcy Dowódcy - Szefa Sztabu MW - kontradmirał Jarosław Zygmunt.

Nowemu dowódcy obowiązki przekazał dotychczasowy dowódca Ośrodka kmdr Dariusz Kochaniak. Kulminacyjnym punktem uroczystości było przejęcie sztandaru jednostki i złożenie meldunków kontradmirałowi Jarosławowi Zygmuntowi o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 6. Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego MW. Przedstawiając sylwetkę nowego dowódcy kontradmirał  Jarosław Zygmunt podkreślił, że kmdr Jurkowlaniec jest doświadczonym oficerem, dobrze przygotowanym do pełnienia tej funkcji i życzył nowemu dowódcy marynarskiego szczęścia w dowodzeniu jednostką.

Kmdr Mirosław Jurkowlaniec w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na fakt, że w dotychczasowym przebiegu jego kariery brakowało jedynie epizodu służby w 6 Ośrodku Radioelektronicznym i dowodzenie nim stanowi „dopięcie drogi rozpoznawczej w Marynarce Wojennej”.

 

6. Oliwski Ośrodek Radioelektroniczny MW jest jedną z najstarszych jednostek MW. Powstał 1 czerwca 1961 r. Jest jednostką odpowiedzialną za prowadzenie rozpoznania radioelektronicznego w strefie odpowiedzialności Marynarki Wojennej. Wśród licznych osiągnięć i wyróżnień 6.ORel wspomnieć należy uzyskanie tytułu „Przodującego Oddziału Brzegowego MW” oraz „Znaku Honorowego Sił Zbrojnych RP”. 6.ORel otrzymał również flagę narodową od Prezydenta RP. Kmdr Mirosław Jurkowlaniec jest ósmym dowódcą tej jednostki, a w trakcie uroczystości obecni byli także oficerowie poprzednio zajmujący to stanowisko, w tym obecny dowódca Centrum Operacji Morskich wiceadmirał Stanisław Zarychta. Na uroczystości obecny był także Szef Szkolenia Marynarki Wojennej kontradmirał Stanisław Kania.

 


 

Kmdr Mirosław Jurkowlaniec rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej w 1985 roku. Po ukończeniu pięcioletnich studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni na swoje pierwsze stanowisko służbowe trafił do Grupy Okrętów Rozpoznawczych. W latach 1990 – 2002 obejmował kolejno stanowiska asystenta, oficera nawigacyjnego, dowódcy działu nawigacyjnego, zastępcy dowódcy okrętu i dowódcy okrętu ORP „Nawigator”. W czasie gdy był jego dowódcą, okręt otrzymał tytuł „Najlepszy Okręt w Marynarce Wojennej”. W 2000 roku, w ramach Military Training Assistance Program kmdr Mirosław Jurkowlaniec ukończył osiemnastotygodniowy kurs języka angielskiego w Kanadzie. W tym samym roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej. W 2002 roku objął stanowisko dowódcy Grupy Okrętów Rozpoznawczych, a od połowy 2007 roku był Szefem Szkolenia 3 Flotylli Okrętów. W styczniu 2012 roku objął stanowisko Szefa Oddziału Oficerów Flagowych Szefostwa Szkolenia Morskiego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni, a w lutym 2013 roku Zastępcy Szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. Kmdr Mirosław Jurkowlaniec jako dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych dwukrotnie przygotowywał morską jednostkę działań specjalnych „Formoza” do działań na Zatoce Perskiej w ramach operacji „Iraqi Freedom” i „Enduring Freedom”. Jako dowódca Grupy opracował także wymagania taktyczno-techniczne, według których zmodernizowany został ORP „Hydrograf”. W czasie swojej służby w 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec brał aktywny udział w opracowaniu i wprowadzeniu do użytku odznaki „Marynarz Jednostek Pływających”, w pracach nad opracowaniem nowego (już wprowadzonego) „Regulaminu Służby na Okrętach MW”, a także nowych programów szkolenia załóg okrętów. Jako Szef Szkolenia 3 Flotylli Okrętów dwukrotnie kierował największymi ratowniczymi ćwiczeniami w ratowaniu okrętów podwodnych organizowanymi przez Marynarkę Wojenną - SMER/MEDEX. Kmdr Jurkowlaniec jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Interesuje się marynistyką, historią i łowiectwem. Jest Prezesem Wojskowego Koła Łowieckiego nr 326 "Łoś" i zwolennikiem aktywnego trybu spędzania wolnego czasu.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.