Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Galeria foto


ORKIESTRA REPREZENTACYJNA
MARYNARKI WOJENNEJ

Historia Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej datuje się od 1920 roku i jest ściśle związana z tworzeniem i rozwojem Polskiej Marynarki Wojennej. Orkiestra jest powszechnie znana na Wybrzeżu, w kraju, a także zagranicą. Koncertowała między innymi w Berlinie, Sztokholmie, Kopenhadze, Helsinkach, Sankt Petersburgu, Narwiku, Oslo, Monachium, Hamburgu i Odessie. W 1998 roku, na placu Św. Piotra w Rzymie muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej MW zagrali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w XX-lecie jego pontyfikatu.

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej uczestniczy w życiu marynarskiego środowiska i regionu. W programach koncertów Orkiestry obok muzyki wojskowej i marynistycznej znajdują się wybitne dzieła muzyki światowej, w atrakcyjnym, współczesnym opracowaniu. W szyku marszowym Orkiestra wykonuje musztrę paradną , której układy przedstawiają symbole morskie. Za osiągnięcia w tej dziedzinie uhonorowana została Kryształową Buławą. W swoim dorobku posiada nagrody zdobyte na festiwalach i na konkursach, zarówno zbiorowo, jak też indywidualnie przez solistów instrumentalistów, zespoły kameralne oraz istniejące od 1982 roku big bandy.

Nagrywa muzykę do radia i telewizji, wydała płytę analogową "Bałtyckie Spotkania" /1985/, kasetę audio pt. "Bal u Neptuna" /1992/ oraz 3 płyty kompaktowe w latach 1994, 1996, 1998.

Ma na swoim koncie ponad 5000 tysięcy koncertów dla 5 milionów widzów i słuchaczy, przebyła ponad 75 tysięcy mil morskich na okrętach, a droga lądową już prawie milion kilometrów. Kapelmistrzem i dowódcą orkiestry jest kmdr ppor. Maciej Budziński.

Występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej można zobaczyć przede wszystkim w Trójmieście podczas uroczystości państwowych i wojskowych. Tradycją jest, że marynarze grają dla społeczeństwa Gdyni między innymi podczas obchodów Dni Morza w czerwcu, w rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej w listopadzie, a także zawsze i wszędzie tam, gdzie historia regionu utożsamiana jest marynarskim mundurem.

  • Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej MW - kmdr ppor. Maciej Budziński
  • II kapelmistrz - por. mar. Marcin Grzywacz
  • Tambourmajor st. chor. mar. Grzegorz Szweczyk
    Instrumenty:
  • 2 flety, 7 klarnetów, fagot, 5 saksofonów, 4 rogi, 4 trąbki, 5 puzonów, 3 instrumenty perkusyjne, 5 kornetów, 4 sakshorny, 5 tub, gitara basowa.
  • soliści: gitara solowa, fortepian, akordeon, 2 wokalistów.


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.