Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2005-02-25 09:29
Galeria foto
„Miasta – okręty”
W poniedziałek, 28 lutego, w Gnieźnie, w życie wejdzie projekt edukacyjny pt. „MIASTA – OKRĘTY”. W projekcie uczestniczą miasta, od nazw których swoje imiona noszą okręty – ORP „Lublin”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Toruń” i ORP „Poznań”. Zasadniczą intencją projektu jest popularyzacja związków różnych regionów Polski z morzem i Marynarką Wojenną.

Projekt ma charakter edukacyjny i ukierunkowany jest głównie na młodzież i lokalne społeczności. Porozumienie w tej sprawie podpiszą prezydenci miast oraz dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
Poniedziałek, 28 lutego, Gniezno 09:30

  • uroczyste spotkanie w Sali Kryształowej Starego Ratusza: 
      - podpisanie porozumienia w sprawie projektu „MIASTA-OKRĘTY”; 
      - wystąpienia prezydentów miast i dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża;
      - wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „ORP GNIEZNO i Nasze Miasto”.
  • 11:30 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Ludziom Morza” w Parku im. T. Kościuszki; - 12:00;
  • Otwarcie wystawy „Gnieźnieńskie Tradycje Morskie” w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, ul. Staszica 12B.
Założeniem projektu „Miasta – Okręty” jest podkreślanie związków różnych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną. Projekt ma głównie oddziaływać na dzieci i młodzież. Ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Organizowane będą konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne i muzyczne, wystawy wyjazdowe, ekspozycje zabytków i pamiątek ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, a także wycieczki dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem polskich baz morskich, okrętów oraz miejsc pamięci narodowej na Wybrzeżu. Pierwszym punktem projektu „Miasta – Okręty” była organizacja, 12 października 2004 roku, przez władze Lublina uroczystych obchodów 15. rocznicy podniesienia bandery na okręcie ORP „LUBLIN”. Od tego czasu w ramach projektu Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie zorganizował dwie wystawy marynistyczne, a w przygotowaniu jest trzecia z udziału ORP „LUBLIN” w manewrach NATO. MDK nr 2 w Lublinie zorganizował także konkurs piosenki morskiej, wydał pocztówki oraz kalendarz morski. Przedsięwzięcia w ramach projektu zorganizowały także władze Gniezna z okazji obchodów 15. urodzin „swojego” okrętu ORP „GNIEZNO”. Miasto Gniezno jest także gospodarzem podpisania porozumienia w sprawie realizacji projektu „MIASTA – OKRĘTY”.

Najważniejszym wydarzeniem w 2005 roku, w ramach projektu „Miasta – Okręty” będzie organizacja w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu turnieju miast, w którym udział weźmie młodzież ze szkół z Lublina, Gniezna, Krakowa, Torunia i Poznania. Turniej planowany jest w czerwcu, w ramach obchodów Dni Morza. Będzie obejmował konkurs wiedzy historycznej oraz sportowe konkurencje marynarskie.

Więcej na temat projektu na stronie internetowej Marynarki Wojennej http://www.mw.mil.pl lub adres bezpośredni http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=miasta

_______________________________________________

Okręty ORP „LUBLIN”, ORP „GNIEZNO”, ORP „POZNAŃ”, ORP „KRAKÓW” i ORP „TORUŃ” to jednostki transportowo-minowe, które stacjonują w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Wchodzą w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Okręty te wykorzystywane są głównie do przerzutu wojsk wraz ze sprzętem, transportu ładunków czy ewakuacji ludzi, mogą również wysadzać desant morski. Do załadunku bądź wyładunku nie potrzebują portów, takie zadania mogą wykonywać nawet na nieprzygotowanych wybrzeżach. Ich możliwości są więc bardzo cenne zwłaszcza w operacjach pokojowych, kiedy na przykład trzeba dostarczyć pomoc humanitarną, ewakuować ludzi z rejonów objętych kryzysem, czy przerzucić wsparcie logistyczne bądź jednostki sił pokojowych. Okręty te mogą spełniać także funkcję stawiaczy min.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.