Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2006-06-19 10:17
Marynarka Wojenna
w obiektywie
Od środy, 14 czerwca, do końca lipca, w Lublinie można oglądać wystawę fotograficzną Mariana KLUCZYŃSKIEGO poświęconą polskim siłom morskim. Na kilkudziesięciu fotogramach przedstawione zastały polskie okręty wszystkich klas, samoloty i śmigłowce, jednostki brzegowe oraz fotograficzny zapis codziennej służby na morzu. Wystawę zorganizowano w ramach Dni Morza i Dni Lublina.

Jest to kolejne przedsięwzięcie edukacyjne organizowane pod auspicjami projektu „Miasta-Okręty”.

Wystawę zorganizowano w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie. W jej otwarciu uczestniczył wiceprezydent Lublina Antoni CHRZĄSTOWSKI oraz dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu kontradmirał Jerzy LENDA. Wystawę zainaugurował koncert pieśni morskich w wykonaniu dziecięcego zespołu wokalnego działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury.

Wystawa ukazuje współczesny obraz Marynarki Wojennej. Autor przedstawił okręty poszczególnych klas oraz statki powietrzne znajdujące się na wyposażeniu Marynarki Wojennej podczas ćwiczeń i działań na morzu, w powietrzu i na lądzie. Wiele zdjęć to unikatowe fotografie wykonane podczas różnego rodzaju ćwiczeń międzynarodowych, w których uczestniczy Marynarka Wojenna. Autor wystawy zatrzymał w kadrze najważniejsze wydarzenia z życia polskich sił morskich. Dla lepszego zrozumienia tematu i specyfiki służby eksponuje wybranych specjalistów na swoich stanowiskach bojowych, słuchaczy Akademii MW podczas szkolenia, promocji, a także w historycznych mundurach. Na fotografiach można także zobaczyć elementy ceremoniału morskiego, a także w jaki sposób marynarze spędzają wolny czas. Na zdjęciach nie zabrakło także Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Adresatem wystawy jest głównie młodzież i dzieci z lubelskich szkół i przedszkoli. Chodzi o to, aby społeczności południowo-wschodniej Polski przybliżyć problematykę morską i przez to wskazać, że nie tylko wybrzeże, lecz cały kraj leży nad Bałtykiem. Wystawa jest kolejnym przedsięwzięciem organizowanym w ramach projektu edukacyjnego „Miasta-Okręty”, którego głównym celem jest podkreślanie związków różnych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną. W projekcie uczestniczy Marynarka Wojenna oraz polskie miasta: Lublin, Gniezno, Toruń, Kraków i Poznań, czyli te miasta, których nazwy noszą okręty transportowo-minowe stacjonujące w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Porozumienie w sprawie wspólnego projektu edukacyjnego „Miasta-Okręty” podpisano w lutym 2005 roku. Od tego czasu zorganizowano kilkadziesiąt konkursów plastycznych, muzycznych i wiedzy o morzu, koncerty pieśni morskich, zawody wieloboju morskiego, wystawy oraz wycieczki, w których uczestniczyło kilka tysięcy dzieci i młodzieży. W samym tylko Lublinie w projektem „Miasta-Okręty” objęto 10 przedszkoli, 4 szkoły podstawowe oraz 16 gimnazjów.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.