Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

MARYNARSKIE TRADYCJE

Tradycje marynarskie kształtowały się na przestrzeni wieków i sięgają początków obecności człowieka na morzu. Zawsze miały charakter ponadnarodowy i wynikały z pokory i szacunku, jakim człowiek darzył morski żywioł.

Historia Polskiego Oręża na morzu rozpoczyna się już w okresie średniowiecza. Wydarzenia "wojny trzynastoletniej", kiedy polska flota kaperska walczyła z Zakonem Krzyżackim, były świadectwem znaczenia morza i potrzeby posiadania na nim własnej zbrojnej siły. Pomimo zawirowań historii, tradycje polskiej obecności na morzu pozostały, a dzisiaj są szczególnie cenną skarbnicą.

Na tych stronach prezentujemy najważniejsze elementy morskiego ceremoniału opartego na wielowiekowych tradycjach. W dużej mierze to właśnie morskie tradycje, w tym między innymi marynarskie zwyczaje i obyczaje, zasady służby na okręcie, uroczystości morskie, a także tradycje marynarskiego munduru stanowią o specyfice Marynarki Wojennej.

Materiałem źródłowym do opracowania stron poświęconych tradycjom jest książka pt. "Ceremoniał morski i etykieta jachtowa" autorstwa Eugeniusza Koczorowskiego, Jerzego Koziarskiego i Ryszarda Pluty wydana przez Oficyną Wydawniczą "Alma-Press" Warszawa.

 

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.