MARYNARSKIE TRADYCJE
Tradycje marynarskie kształtowały się na przestrzeni wieków i sięgają początków obecności człowieka na morzu. Zawsze miały charakter ponadnarodowy i wynikały z pokory i szacunku, jakim człowiek darzył morski żywioł.
Historia Polskiego Oręża na morzu rozpoczyna się już w okresie średniowiecza. Wydarzenia "wojny trzynastoletniej", kiedy polska flota kaperska walczyła z Zakonem Krzyżackim, były świadectwem znaczenia morza i potrzeby posiadania na nim własnej zbrojnej siły. Pomimo zawirowań historii, tradycje polskiej obecności na morzu pozostały, a dzisiaj są szczególnie cenną skarbnicą.
Na tych stronach prezentujemy najważniejsze elementy morskiego ceremoniału opartego na wielowiekowych tradycjach. W dużej mierze to właśnie morskie tradycje, w tym między innymi marynarskie zwyczaje i obyczaje, zasady służby na okręcie, uroczystości morskie, a także tradycje marynarskiego munduru stanowią o specyfice Marynarki Wojennej.
Materiałem źródłowym do opracowania stron poświęconych tradycjom jest książka pt. "Ceremoniał morski i etykieta jachtowa" autorstwa Eugeniusza Koczorowskiego, Jerzego Koziarskiego i Ryszarda Pluty wydana przez Oficyną Wydawniczą "Alma-Press" Warszawa.