Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2007-09-12 12:47
ORP „Poznań” patronem szkoły
Jako pierwsza w Polsce, Szkoła Podstawowa nr 45 w Poznaniu, wybrała na patrona współczesny okręt Rzeczypospolitej Polskiej. Szkole nadano imię ORP „Poznań” – okrętu transportowo-minowego wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Uroczystość odbyła się w dniu inauguracji roku szkolnego 2007/2008, w poniedziałek 3 września. Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz wręczył dyrektor szkoły Małgorzacie Borowiak akt nadania szkole imienia i dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Specjalnymi gośćmi była delegacja ORP „Poznań” z dowódcą kpt. mar. Markiem Szwarcem oraz matka chrzestna okrętu pani Maria Łbik. Dzień patrona będzie obchodzony 8 marca – w dniu pierwszego podniesienia bandery na jednostce. W szkole, która w tym roku obchodzi także jubileusz 45 – lecia przygotowano okolicznościową wystawę pokazującą historię placówki oraz zorganizowano ekspozycję poświęconą okrętowi i załodze ORP „Poznań”, na której znalazły się pamiątki, mundury oraz zdjęcia.

ORP „Poznań”, wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Lublina, Gniezna, Krakowa i Torunia, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Okręty transportowo-minowe projektu 767, typu Lublin, zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do transportu morzem i wysadzenia na nieuzbrojony brzeg techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Okręty te mogą spełniać także funkcję stawiaczy min.
Fakt, że okręty Marynarki Wojenne noszą nazwy polskich miast jest szczególnym podkreśleniem związków różnych regionów naszego kraju z morzem i Marynarką Wojenną. Od trzech lat Marynarka Wojenna wspólnie z miastami patronackimi uczestniczy w projekcie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży o nazwie „MIASTA – OKRĘTY”. Jego założeniem jest edukacja morska i historyczna wśród najmłodszej grupy naszego społeczeństwa. W projekcie do tej pory udział wzięło kilka tysięcy dzieci i młodzieży z Lublina, Krakowa, Gniezna, Torunia i Poznania.

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.