Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


NAJWAŻNIEJSZE ĆWICZENIA
MARYNARKI WOJENNEJ W 2013 ROKU

Gdynia 2013-11-04 11:35
Steadfast Jazz 2013 – faza morska ćwiczenia

Na tą chwilę przygotowywaliśmy się przez długie miesiące i teraz możemy przekuć plany w realne działania na morzu. Przed nami zadanie zgrania załóg okrętów i stworzenie spójnego organizmu, którym NATO będzie mogło dysponować kiedy zajdzie taka potrzeba” - powiedział dowódca komponentu morskiego ćwiczenia Steadfast Jazz 2013 kmdr Mariusz Kościelski. W ubiegłą sobotę na Bałtyku rozpoczęła się faza morska największych w tym roku manewrów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Foto

Video

Gdynia 2013-09-09 08:20
„NORTHERN COASTS 2013” –
symulowany kryzys na Bałtyku

Operacje przeciwminowe, obrona okrętów przed atakami z wody i z powietrza oraz współdziałanie pomiędzy okrętami różnych bander – to tylko niektóre elementy rozpoczynającego się właśnie ćwiczenia Northern Coasts 2013. W manewrach wezmą udział dwa polskie okręty – niszczyciel min ORP „Czajka” i okręt dowodzenia SNMCMG1 ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Dzisiaj (poniedziałek, 9 września) okręty wyjdą na morze i rozpocznie się zasadnicza faza manewrów, które potrwają do 19 września.

Foto

Gdynia 2013-08-20 07:57
OPEN SPIRIT 2013 –
działania bojowe rozpoczęte

Dzisiaj, we wtorek, 20 sierpnia, wczesnym rankiem rozpoczęły się faktyczne działania przeciwminowe w ramach operacji Open Spirit 2013. Okręty opuściły litewski port w Kłajpedzie wczoraj, 19 sierpnia i po dotarciu do rejonu operacji przystąpiły do sprawdzenia systemów przeciwminowych. Przez dziesięć dni dwanaście okrętów wspomaganych czterema grupami nurków-minerów, oczyszczać będzie dno wschodniego Bałtyku z powojennych materiałów wybuchowych. Polską Marynarkę Wojenną w tej operacji reprezentuje okręt dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO – ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz grupa nurków minerów z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni.

Foto

Gdynia 2013-06-10 09:09
BALTOPS 2013 –
faza morska

Pomiędzy dwoma państwami dochodzi do sytuacji kryzysowej. Podłożem napięcia jest długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły, które mają zapewnić bezpieczeństwo transportu morskiego oraz zapobiegać aktom piractwa. To scenariusz ćwiczenia BALTOPS 2013, którego faza morska rozpoczyna się dzisiaj (poniedziałek, 10 czerwca) na Morzu Bałtyckim.

Gdynia 2013-05-13 12:01
BALTIC SAREX 2013

W poniedziałek, 13 maja, wokół wyspy Bornholm rozpoczęły się największe na Bałtyku manewry ratownicze pod kryptonimem Baltic Sarex 2013. W ćwiczeniu uczestniczy ponad 40 jednostek pływających oraz samolotów i śmigłowców z 9 państw. Polska Marynarka Wojenna skierowała do ćwiczenia okręt ratowniczy ORP „Zbyszko”, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R oraz Brzegową Grupę Ratowniczą. Manewry zakończą się w piątek, 17 maja.

Gdynia 2013-05-06 11:17
ORP „Gen. T. Kościuszko” na Atlantyku

Poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych – to główne zadanie jakie stoi przed załogą polskiej fregaty rakietowej ORP „Gen. T Kościuszko” i jej śmigłowca pokładowego SH-2G podczas międzynarodowych manewrów SPONTEX 2013. Ćwiczenia odbędą się na Atlantyku z udziałem siedmiu państw NATO.

Gdynia 2013-04-15 10:30
Torpedę – pal!

Przez Bałtyk przechodzi strategiczna jednostka transportowa dostarczająca wsparcie w rejon objęty kryzysem. Porusza się ona w osłonie okrętów bojowych. Radary dalekiego zasięgu wykrywają jednak wrogie samoloty, które w kierunku zespołu okrętów odpalają rakiety. Niemalże w tym samym czasie stacje hydroakustyczne wykrywają okręt podwodny, a na trasie przejścia pojawiają się miny morskie. Transport musi jednak bezpiecznie dotrzeć do portu docelowego.

Gdynia 2013-03-22 09:00
Atak na transport morski

Osłona transportu morskiego przed atakami okrętu podwodnego i lotnictwa – to jedno z głównych zadań okrętów Marynarki Wojennej podczas kończących się dzisiaj (piątek, 22 marca) ćwiczeń morskich na Bałtyku. Okrętem flagowym manewrów była fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. Ćwiczenia rozpoczęły się w poniedziałek, 18 marca. Wzięło w nich udział pięć okrętów oraz lotnictwo morskie.

Gdynia 2013-02-18 11:49
Transport pod „parasolem”

Osłona szlaków żeglugowych, zabezpieczenie własnego transportu morskiego, utrzymanie panowania na morzu i niedopuszczenie do blokady morskiej państwa – to główne zadania jakie realizować będą okręty 3 Flotylli Okrętów z Gdyni podczas rozpoczynających się dzisiaj (poniedziałek, 18 lutego) ćwiczeń na Bałtyku.


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.