Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

PIERWSZE PODNIESIENIE BANDERY

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na nowym okręcie Rzeczpospolitej Polskiej jest świętem wojskowym i jednocześnie podniosłym momentem dla załogi okrętu. Okręt jest integralną częścią państwa, którego banderę podnosi. W ceremonii pierwszego podniesienia bandery uczestniczą marynarze, matka chrzestna okrętu oraz przedstawiciele władz państwowych. Ceremonia odbywa się w honorowej asyście marynarskiej.
Po odczytaniu rozkazu o wcieleniu okrętu do służby w Marynarce Wojennej, dowódca Marynarki Wojennej wręcza dowódcy okrętu banderę, a zastępcy dowódcy okrętu proporzec Marynarki Wojennej. Dowódca okrętu i jego zastępca osobiście podnoszą banderę i proporzec na drzewcach rufowym
i dziobowym. W momencie podniesienia bandery orkiestra gra hymn państwowy. Od tej chwili okręt wchodzi w skład sił morskich.

Historia polskiej bandery na Bałtyku sięga XVI wieku. Za panowania ostatnich Jagiellonów widniał na niej orzeł biały na czerwonym polu.
Tak samo wyglądała później bandera wojenna "królewskich żołnierzy morskich" ('milites nostri maritimi') Zygmunta Starego, który jako pierwszy
z polskich monarchów powołał w 1517 roku własną flotę. Czerwoną banderę z białym orłem przyjął w 1576 roku dla swej floty Stefan Batory oraz późniejsi władcy Rzeczpospolitej. W pierwszej połowie XVIII wieku polska bandera wojenna miała białą barwę.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Sejm uchwalił ustawę o banderze wojennej - był to "płat biało-czerwonej materii o stosunku długości do szerokości 10,5:5 z trójkątnym wcięciem na jego swobodnym krańcu".
Na białym pasie znajdowało się godło państwowe: orzeł biały ze złotą koroną. Pierwszym okrętem Rzeczpospolitej, który podniósł ustaloną przez Sejm banderę był okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej "Pomorzanin".

Obecnie banderą wojenną jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczpospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami
na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.95.150.731 - Rozdział 4).

Bandera wojenna okrętów Rzeczpospolitej Polskiej symbolizuje tradycje Marynarki Wojennej, męstwo, honor oraz gotowość załogi okrętu do obrony Ojczyzny i jej praw na morzu.
Nigdy w historii Marynarki Wojennej polski okręt nie opuścił bandery na znak poddania okrętu.

 

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.