Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

EDUKACJA PROEKOLOGICZNA

Marynarka Wojenna organizuje i uczestniczy w konferencjach, seminariach
i sympozjach naukowych oraz badaniach prowadzonych wspólnie
z instytucjami cywilnymi. Dla marynarzy służby zasadniczej przygotowano specjalny program kształcenia z zakresu ochrony środowiska. Edukacja proekologiczna realizowana jest zaraz po rozpoczęciu szkolenia wojskowego w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, a także we wszystkich jednostkach Marynarki Wojennej.

Przykładem współpracy z instytucjami cywilnymi jest program edukacyjny dla marynarzy realizowany w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Ochrona środowiska naturalnego jest tematem, który na stale wszedł w program kształcenia studentów Akademii Marynarki Wojennej. Przedmioty: "Ochrona i Kształtowanie Środowiska", "Sozologia" i "Inżynieria Środowiska" są włączone do grupy przedmiotów społeczno-ekonomicznych i są również wykładane w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Szkolenie obejmujące powyższe zagadnienia jest obligatoryjne dla wszystkich marynarzy rozpoczynających służbę w polskich siłach morskich.

Świadomość ekologiczna jest to obszar świadomości społecznej odniesiony do środowiska przyrodniczego. W wymiarze jednostkowym świadomość ta jest rezultatem procesu szkolenia, w którym uczestniczy każdy marynarz.

Efektem systematycznego kształtowania świadomości ekologicznej jest kultura jednostki. Kształtowanie świadomości oraz wiedzy ekologicznej ma na celu zmniejszenie oddziaływania oraz minimalizację skutków negatywnego wpływu środków technicznych na środowisko naturalne człowieka.

Po rozpoczęciu służby w jednostkach Marynarki Wojennej marynarze przechodzą już szczegółowe szkolenie poświęcone poznaniu środowiska, w jakim stacjonuje i funkcjonuje ich jednostka wojskowa. Poznanie tej problematyki i wiedza jak można je chronić i o nie dbać pozwala na wykształtowanie bardzo potrzebnej naszemu społeczeństwu świadomości ekologicznej.


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.