Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


NAJWAŻNIEJSZE ĆWICZENIA
MARYNARKI WOJENNEJ W 2011 ROKU

Gdynia 2011-09-19 11:15
Ratunek na morzu

Na Zatoce Gdańskiej awarii uległ okręt podwodny. Jednostka osiadła na dnie i nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć. Na pokładzie znajduje się 26 marynarzy. Polskie siły morskie rozpoczynają akcję ratowniczą – to jeden ze scenariuszy rozpoczynającego się dzisiaj (poniedziałek, 19 września) ćwiczenia SMER/MEDEX 2011. Manewry odbędą się na Zatoce Gdańskiej i potrwają do piątku, 23 września. Wezmą w nich udział siły ratownicze Marynarki Wojennej i służb cywilnych. To największe w tym roku, krajowe ćwiczenia ratownicze organizowane przez polską Marynarkę Wojenną.

Gdynia 2011-09-07 14:35
Ćwiczenie PASSEX
SNMCMG1 w Świnoujściu

We wtorek, 6 września zakończyły się wspólne ćwiczenia „PASSEX” jednostek Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) oraz polskich okrętów. Na morzu przećwiczono prowadzenie operacji przeciwminowej. W skład SNMCMG1 od początku września wchodzi polski niszczyciel min ORP „Flaming”.

Gdynia 2011-08-19 15:10
PASSEX na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim zakończyło się polsko-amerykańskie ćwiczenie sił morskich PASSEX. Przez dwa dni (18-19 sierpnia) okręty i lotnictwo morskie przećwiczyły operację poszukiwania okrętu podwodnego, zwalczania celów powietrznych oraz antyterrorystyczną z użyciem grup boardingowych. Doskonalono także elementy łączności i manewrowania. W manewrach udział wzięły dwie „bliźniacze” fregaty rakietowe – polska i amerykańska.

Gdynia 2011-06-06 07:33
Manewry
BALTOPS 2011

Trzynaście państw Partnerstwa dla Pokoju weźmie udział w tegorocznym ćwiczeniu BALTOPS. Faza morska rozpocznie się w poniedziałek, 6 czerwca i potrwa do piątku 17 czerwca. Okręty i lotnictwo morskie operować będzie na Bałtyku oraz w Cieśninach Bałtyckich. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu fregatę rakietową, trałowce, okręt podwodny oraz śmigłowce. Baltops to największe na Bałtyku manewry morskie. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.

Gdynia 2011-05-23 07:33
„Rekin” na Bałtyku

Gwałtowny wzrost cen surowców, w tym przede wszystkim paliw, a także cen towarów dostarczanych drogą morską, zarówno tych codziennego użytku, jak i istotnych dla produkcji przemysłowej – to jedynie wybrane konsekwencje blokady państwa od strony morza. Tylko w przypadku polskich podmiotów gospodarki morskiej oznaczałoby to dzienną stratę w ich przychodzie na poziomie około 60 milionów złotych.

Gdynia 2011-04-29 15:19
Osłona transportu morskiego
Ćwiczenia na Bałtyku

Osłona transportu morskiego – to kluczowe zadanie każdej floty wojennej. Drogą morską dostarczane są towary, surowce oraz prowadzony jest ruch pasażerski. Od bezpieczeństwa szlaków komunikacyjnych na morzu w dużym stopniu zależy rozwój gospodarek państw morskich.
Dzisiaj (piątek, 29 kwietnia) Marynarka Wojenna zakończyła kolejne manewry na Bałtyku, których celem było właśnie prowadzenie operacji osłony transportu morskiego. Ćwiczeniem dowodził komandor Jacek KOSIŃSKI – dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych.

Gdynia 2011-03-01 09:36
NOBLE MARINER 2011

Wczoraj (poniedziałek, 28 lutego) na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia NATO – „Noble Mariner 2011”. W manewrach uczestniczy polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Polska jednostka stoi na czele sił przeciwminowych ćwiczenia. „Noble Mariner 2011” zakończy się 10 marca.

Gdynia 2011-02-17 14:56
Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku

W tym tygodniu, manewry na Bałtyku prowadzą siły Marynarki Wojennej sformowane w tzw. okrętową grupę zadaniową. W ćwiczeniu uczestniczą jednostki 3 Flotylli Okrętów oraz lotnictwo morskie. Główne zadania polegają m.in. na prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych oraz zwalczania celów nawodnych i powietrznych. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.