Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2009-06-22 09:14
Toruń zwycięzcą
V Wieloboju „Miasta-Okręty”
Reprezentacje młodzieży szkolnej z Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania, Torunia oraz Świnoujścia wzięły udział w organizowanym już po raz piąty wieloboju morskim „MIASTA-OKRĘTY”. Zawody odbyły się w sobotę, 20 czerwca, w Basenie Północnym portu w Świnoujściu. Główne trofeum zawodów – Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej – zdobyła reprezentacja Torunia.

V Wielobój Morski zorganizowany został w ramach projektu edukacyjnego „Miasta – Okręty”. W zawodach, w czterech marynarskich konkurencjach, rywalizowała młodzież reprezentująca miasta, których nazwy noszą polskie okręty - Gniezna, Torunia, Lublina, Krakowa i Poznania. Gospodarzem zawodów jest Świnoujście, które jako miasto zawodów wystawiło także własną reprezentację. Organizatorem konkursu był 2. Dywizjon Okrętów Transportowo – Minowych, miasta patronackie, i Dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Patronat nad zawodami sprawują prezydenci miast, dowódca Marynarki Wojennej oraz dowódca 8.FOW.

V Wielobój Morski poprzedzony był eliminacjami, które przeprowadzono w poszczególnych miastach. O prawo startu w finale walczyli uczniowie klas gimnazjalnych. Podczas turnieju w Świnoujściu reprezentowali swoje miasta w walce o Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach marynarskich: przeciąganie liny, walka na bomie, sztafeta z odbijaczem oraz rzut kołem ratunkowym.

W tegorocznej edycji zawodów w świnoujskich barwach wystąpili uczniowie z Gimnazjum Publicznego nr 1. Miasto Lublin reprezentowali zawodnicy z Gimnazjum nr 11 im. por. mar. Mariana Tadeusza Mokrskiego, Gniezno - zawodnicy z Gimnazjum nr 1, Kraków – gimnazjaliści z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego natomiast Toruń reprezentacja z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II i Gimnazjum nr 31 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W poznańskich eliminacjach zwyciężyła drużyna z Gimnazjum nr 14 i to ona reprezentowała stolicę Wielkopolski w marynarskich zawodach.

Po czterech konkurencjach i zaciętej rywalizacji Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej wywalczyła reprezentacja z Torunia. Wręczenia trofeum dokonał dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych kmdr por. Krzysztof ZDONEK

Jeszcze tego samego dnia odbył się konkurs wiedzy marynistycznej. Pytania konkursowe dotyczyły całokształtu powstania i działalności Marynarki Wojennej. Tu również triumfowała młodzież z grodu Kopernika deklasując przeciwników.

Klasyfikacja:

V Wielobój Morski

 1. Toruń
 2. Gniezno
 3. Lublin
 4. Świnoujście
 5. Kraków
 6. Poznań

Konkurs wiedzy marynistycznej:

 1. Toruń
 2. Gniezno
 3. Poznań
 4. Kraków
 5. Lublin

Dla uczestników konkursu przygotowano specjalny program. Zwiedzili oni miasto, a także byli uczestnikami rejsu po Zalewie Szczecińskim na pokładzie kutra transportowego.

Projekt edukacyjny o nazwie „Miasta – Okręty” powstał dla podkreślenia związków miast z okrętami. Jego założeniem jest promocja idei Polski jako państwa morskiego w różnych zakątkach naszego kraju. Poprzez podkreślanie związków rozmaitych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną projekt ma głównie oddziaływać na dzieci i młodzież. Projekt ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Organizowane są konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne i muzyczne, wystawy wyjazdowe, ekspozycje zabytków i pamiątek ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, a także wycieczki dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem polskich baz morskich, okrętów oraz miejsc pamięci narodowej na Wybrzeżu. Pierwszym punktem projektu "Miasta - Okręty" była organizacja, we wtorek, 12 października 2004 roku, przez władze Lublina uroczystych obchodów 15. rocznicy podniesienia bandery na okręcie ORP "LUBLIN". Od tego czasu zorganizowano kilkadziesiąt przedsięwzięć edukacyjnych, w których udział wzięło kilka tysięcy dzieci i młodzieży.

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.