Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Wiceadmirał dr Stanisław Henryk ZARYCHTA

Wiceadmirał dr Stanisław ZARYCHTA urodził się 9 listopada 1958 r. w miejscowości Czeladź. W latach 1973-1978 uczęszczał do Technikum Kolejowego w Sosnowcu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (1983). Ukończył: kurs sztabowy w Królewskiej Akademii Morskiej w Greenwich (1992), kurs sztabowy w Ośrodku Szkolenia Marynarki w Newport (1995), kurs oficerów wytypowanych do NATO w Akademii Obrony Narodowej (1998) oraz inne kursy specjalistyczne. W 2011 roku, uchwałą Rady Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie: nauki o bezpieczeństwie. Jest autorem kilkunastu opracowań i artykułów związanych z bezpieczeństwem i współczesnymi zagrożeniami, w tym publikacji „Doktryny i strategie NATO 1949-2012”. Obecnie przygotowuje drugą publikację „Struktury militarne NATO 1949-2012”.

Większość swojej służby wiceadmirał Stanisław Zarychta spędził w strukturach rozpoznania, służąc między innymi na okrętach rozpoznania radioelektronicznego, brzegowych jednostkach rozpoznania oraz strukturach sztabowych Marynarki Wojennej i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej od 1983 zajmował kolejno stanowiska służbowe na okrętach rozpoznawczych ORP „Hydrograf” i ORP „Nawigator” począwszy od dowódcy działu aż do dowódcy okrętu, którym został w 1990 roku na ORP „Hydrograf”. W latach 1996-1997 pełnił służbę w strukturach sztabu MW. Następnie objął dowodzenie nad Grupą Okrętów Rozpoznawczych (GOR).

Uwieńczeniem służby wiceadmirała Stanisława Zarychty, jako dowódcy GOR było zdobycie w 2001 roku przez tą jednostkę „Znaku Honorowego Sił Zbrojnych RP”. W latach 2002-2004 był dowódcą 6 Ośrodka Rozpoznania Radioelektronicznego w Gdyni, a w latach 2004-2007 szefem Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej Sztabu Marynarki Wojennej. W 2007 roku został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego WP. Następnie wiceadmirał Stanisław Zarychta pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy. Z dniem 15 sierpnia 2010 został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich. Od 1 lipca 2013 r. zajmuje stanowisko Dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego.

Jest żonaty i ma dwoje dzieci (syna i córkę). Interesuje się literaturą faktu, historią wojskowości, muzyką poważną oraz turystyką historyczną.


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.