Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2010-02-26 12:07
Stolice Polski na morzu

Lublin, Gniezno, Kraków, Poznań, Toruń – to miasta królewskie, które w historii Polski były stolicami naszego państwa. To miasta, od których nazwano okręty Marynarki Wojennej, aby w ten sposób podkreślić historyczne związki Polski z morzem.
W niedzielę, 28 lutego, mija 5 lat odkąd Marynarka Wojenna wspólnie z tymi miastami prowadzi projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży „Miasta-Okręty”. Głównym celem projektu jest podkreślanie związków różnych regionów Polski z morzem i Marynarką Wojenną.

Projekt został podpisany 28 lutego 2005 roku w Gnieźnie. W uroczystości uczestniczyli wówczas prezydenci miast, matki chrzestne, dowódcy okrętów oraz dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, gdzie stacjonują ORP „Lublin”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Poznań” i ORP „Toruń”. Inicjatorem i jednocześnie głównym koordynatorem projektu było miasto Lublin, miasto którego nazwa jest jednocześnie nazwą całej serii tego typu okrętów.

W piątek, 26 lutego, w Lublinie odbyła się uroczystość podsumowania ostatnich 5 lat funkcjonowania projektu „Miasta-Okręty”. Delegację Marynarki Wojennej przyjął prezydent miasta Adam WASILEWSKI. W Ratuszu zaprezentowano wystawę fotograficzną autorstwa Mariana Kluczyńskiego wieloletniego fotoreportera Marynarki Wojennej, a w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 omówiono dotychczasowe przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym. W składzie delegacji Marynarki Wojennej był kpt. mar. Piotr MAZUREK, dowódca ORP „Lublin”, oficer MW, który pochodzi z Lublina.
Już za dwa miesiące, w Gnieźnie obchodzona będzie 20. rocznica podniesienia bandery na okręcie ORP „Gniezno” połączona z imieninami miasta – św. Wojciecha – patrona Gniezna. Na rynku miejskim będą konkursy marynarskie, prezentacje jednostek MW, a także koncerty zespołów wokalnych i orkiestry MW. Dzięki temu mieszkańcy Gniezna będą mieli możliwość bezpośredniej styczności ze specyfiką morza i Marynarki Wojennej.

Przez ostatnie 5 lat miasta zorganizowały kilkadziesiąt konkursów marynistycznych dla dzieci i młodzieży. To właśnie najmłodsze pokolenie jest adresatem projektu „Miasta-Okręty”. Dlatego co roku, reprezentacje Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i Torunia rywalizują o „Złotą Kotwicę MW’ w ramach wieloboju morskiego organizowanego w Dni Morza w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Prezentowane były wystawy fotograficzne, filmy o tematyce morskiej oraz koncerty muzyczne. Laureaci konkursów uczestniczyli w rejsach okrętów po Bałtyku. W projekcie uczestniczyło łącznie kilka tysięcy osób. Wielu młodych ludzi z różnych regionów Polski miało dzięki temu szansę bliżej poznać Marynarkę Wojenną, poznać specyfikę morza oraz wielu innych atrybutów związanych z obecnością Polski nad Bałtykiem.
W roku, kiedy obchodzimy 90. rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk projekt „Miasta-Okręty” ma szczególnie istotne znaczenie. Jest on bowiem prowadzony pod hasłem „Cała Polska nad Bałtykiem”. Podobnie jak 90 lat temu, kiedy dla wszystkich Polaków Polska Niepodległa oznaczało to samo co Polska Morska.

Szczegóły na temat projektu na stronie internetowej Marynarki Wojennej:
MIASTA - OKRĘTY

 

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.