Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

Okręt - Muzeum ORP "Błyskawica"


Szczególną rolę w procesie upowszechniania tradycji
i dziejów oręża polskiego na morzu zajmuje ORP "Błyskawica", który jest wspaniałą i nieocenioną szkołą patriotycznego oraz morskiego wychowania.
"Błyskawica" poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej".
Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej; podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera więc niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.
ORP "Błyskawica" będąca dziś bezcenną pamiątką narodową została
w 1987 r., w 50-lecie służby pod biało - czerwona banderą uhonorowana Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jest to jedyne tego typu tak wysokie wyróżnienie okrętu w historii Marynarki Wojennej RP.
Znajdująca się na pokładzie okrętu ekspozycja oraz odpowiednio przygotowany sposób zwiedzania stanowią doskonałą ilustrację budownictwa okrętowego, a także warunków życia i służby na morzu. Wystawa historyczna zaś daje czytelny i zwięzły, choć skromny przekaz dziejów Marynarki Wojennej RP na przestrzeni jej 85 lat istnienia. Skromny, gdyż na powierzchni tylko 170 m˛ i jest jedynym miejscem "pod dachem" gdzie można prezentować zbiory Muzeum MW na terenie Gdyni.
Miarą popularności tego wspaniałego i niepowtarzalnego już okrętu oraz jego roli w upowszechnianiu wiedzy o polskich morskich siłach zbrojnych są między innymi wpisy w księgach pamiątkowych "Błyskawicy". Cennego
i znamiennego wpisu dokonał po wizycie na okręcie dyrektor Muzeum Morskiego Atlantyku z Halifax w Kanadzie, p. Niels JANNESCH: " Okręt ten jest najpiękniejszym i najlepiej utrzymanym okrętem - muzeum na Świecie. Składam gratulacje wraz z najlepszymi życzeniami na przyszłość". Wpis ten nie jest odosobnionym, a podobne w treści wpisy w wielu językach świata można znaleźć na kartach ksiąg pamiątkowych.

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.