Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2010-11-10 12:40
Kontradmirał Stanisław KANIA


Kontradmirał Stanisław KANIA urodził się 15 października 1954 roku w m. Brzuśnik w powiecie żywieckim. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (1980). Ukończył kurs w Ośrodku Szkolenia Floty Bałtyckiej w 1987 roku, kurs oficerów sztabowych w holenderskiej Akademii Obrony Narodowej w 1994 roku oraz podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie w 2009 roku.
Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej od 1981 roku pełnił służbę w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni w Dywizjonie Okrętów Podwodnych, z którym związany był przez ponad 20 lat. Przeszedł wszystkie szczeble kariery na okrętach podwodnych. Przez pierwsze 4 lata był dowódcą działu obserwacji technicznej, a po zakończeniu kursu zagranicznego, od 1987 roku, objął obowiązki zastępcy dowódcy okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Od 1990 dowodził tym okrętem, największą jednostką polskiej floty podwodnej w historii Marynarki Wojennej. W latach 1994 wyznaczony został na dowódcę Dywizjonu Okrętów Podwodnych, którym dowodził przez kolejne 10 lat. W 2004 roku przeszedł do sztabu 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i został wyznaczony na stanowisko szefa Szkolenia Flotylli. Począwszy od 2007 roku wykonywał obowiązki na stanowiskach służbowych w Dowództwie Marynarki Wojennej. Był szefem Oddziału Szkolenia Dowództw oraz szefem Oddziału Operacyjnego, będąc jednocześnie zastępcą szefa Zarządu Operacji Morskich.
Decyzją Ministra Obrony Narodowej, z dniem 6 lipca 2009 roku, komandor Stanisław Kania został wyznaczony na stanowisko szefa Szkolenia Morskiego - Zastępcy Szefa Szkolenia Marynarki Wojennej. Na podstawie postanowienia Prezydenta RP z dniem 10 listopada 2010 roku został awansowany na stopień kontradmirała.

Wersja do druku             


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.