Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

JEDNOSTKA ORP BŁYSKAWICA

Niszczyciel ORP "Błyskawica" jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Obecnie pełni on rolę okrętu muzeum. Okrętowi i jego działalności poświęcono liczne książki oraz artykuły.

Po zakończeniu wojny niszczyciel ORP "Błyskawica" powrócił do Gdyni w dniu 04 lipca 1947. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Po wybuchu kotła 09 sierpnia 1967, zdecydowano przeznaczyć go na stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej, z miejscem bazowania w Świnoujściu (tak jak wcześniej ORP "Burza"). Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 pażdziernika 1974 ORP "Błyskawica" został przekształcony w okręt muzeum, celem zastąpienia starzejącego się muzeum ORP "Burza". W Stoczni Marynarki Wojennej przebudowano go do nowej roli. Pierwszy sezon muzealny, przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, okręt rozpoczął 01 maja 1976. Okręt muzeum spędza tam każdy sezon wystawienniczy, a w okresie jesienno-zimowym przechodzi cykl prac konserwacyjno-remontowych.

W 1994 ORP "Błyskawica", w 50-lecie lądowania aliantów w Normandii, otrzymała wojenny kamuflaż z tamtych lat oraz numer burtowy (H-34). Obecnie jednostka ta jest najstarszym na świecie zachowanym okrętem tej klasy i jednym z niewielu istniejących okrętów które brały czynny udział w II wojnie światowej.


Zobacz także:

    Okręt-Muzeum "BŁYSKAWICA"

 

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.