Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


NAJWAŻNIEJSZE ĆWICZENIA
MARYNARKI WOJENNEJ W 2003 ROKU

Gdynia 2003-11-17 09:54
Manewry Passex - 2003
Polska fregata rakietowa ORP „Gen. Kazimierz PUŁASKI” oraz samoloty lotnictwa morskiego Niemiec przeprowadzą manewry morsko-lotnicze typu PASSEX. Ćwiczenie odbędzie się na Bałtyku Południowym i potrwa do 19 listopada. Główne zadania to osłona transportu morskiego przed atakami z powietrza oraz wczesne wykrywanie symptomów zagrożeń na dużych odległościach.
Gdynia 2003-10-17 09:50
Sweepex 2003
Obrona przeciwminowa, walka radioelektroniczna i obrona przed atakami z powietrza – to główne zadania załóg polskich trałowców ORP „SARBSKO” i ORP „RESKO” podczas międzynarodowych ćwiczeń „SWEEPEX 2003”. Manewry odbędą się na wodach duńskich okalających Bornholm od poniedziałku 20 października do czwartku 23 października.
Gdynia 2003-08-29 09:28
Manewry SAR
Dzisiaj (piątek, 29 sierpnia) służby ratownicze Marynarki Wojennej i Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni prowadzą ćwiczenie ratowania życia na morzu wspólnie ze służbami ratowniczymi Rosji. W manewrach uczestniczy śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej „Anakonda”, rosyjskie maszyny Ka-27 PS oraz cywilne jednostki nawodne. Głównym celem służb ratowniczych Polski i Rosji jest doskonalenie współpracy na granicy naszych stref odpowiedzialności ratowniczej.
Gdynia 2003-08-20 09:06
Wojna elektroniczna na M. Północnym
Walka radioelektroniczna, namierzanie celów i prowadzenie rozpoznania morskiego w warunkach zakłóceń – to główne zadania jakie wykonuje samolot patrolowy Marynarki Wojennej M-28 „Bryza” 1 R podczas ćwiczeń lotnictwa morskiego NATO. Manewry prowadzone są od poniedziałku, 18 sierpnia w przestrzeni powietrznej Morza Północnego z udziałem maszyn z USA, Niemiec i Danii. Polski samolot powróci do kraju w czwartek, 21 sierpnia.
Gdynia 2003-08-13 09:12
ORP „FLAMING” w MCM FORSOUTH
ORP „FLAMING” z 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu to trzeci polski niszczyciel min w Siłach Natychmiastowego Reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. W sobotę, 16 sierpnia okręt opuści macierzysty port w Helu i dołączy do sił obrony przeciwminowej NATO MCM FORNORTH. To elitarny zespół okrętów, utrzymywany w najwyższej gotowości do działań w operacjach pokojowych, sytuacjach kryzysowych oraz w czasie wojny.
Gdynia 2003-06-26 08:51
ORP Gen. K. PUŁASKI w manewrach NATO
Fregata rakietowa ORP „Gen. Kazimierz PUŁASKI" zgłoszona przez Polskę do Sił Natychmiastowego Reagowania NATO, opuściła dzisiaj, o godzinie 12:00, Bazę Morską w Gdyni. Do 27 lipca okręt operować będzie na Morzu Północnym i Atlantyku wspólnie z jednostkami innych państw Sojuszu. Główne zadania to wczesne wykrywanie symptomów zagrożeń z dala od macierzystych baz w kraju oraz osłona strategicznego transportu morskiego.
Gdynia 2003-06-12 14:23
Crown Eagle 2003
Polsko-szwedzkie ćwiczenie ratowania załogi
okrętu podwodnego
Gdynia 2003-06-04 08:27
Baltops 2003
Od 1993 roku polskie siły morskie uczestniczą w największym na Bałtyku ćwiczeniu pokojowym pod kryptonimem BALTOPS. W międzynarodowych grupach taktycznych BALTOPS 2003 operować będzie fregata rakietowa ORP „Generał Tadeusz KOŚCIUSZKO”, okręt podwodny ORP „SĘP”, trałowce ORP „WIGRY” i ORP „ŚNIARDWY”, okręt transportowo-minowy ORP „GNIEZNO”, pięć śmigłowców lotnictwa morskiego, służby logistyczne, zabezpieczenia lotów, medyczne i ratownicze - łącznie pół tysiąca polskich marynarzy.
Gdynia 2003-05-27 08:30
Murena-2003
Na Bałtyku Południowym, wzdłuż całego polskiego Wybrzeża, trwają największe i najwa żniejsze w 2003 roku ćwiczenia Marynarki Wojennej. Manewry noszą kryptonim „Murena-2003" i mają za zadanie sprawdzenie zgrania i wyszkolenia poszczególnych elementów polskich sił morskich. W ćwiczeniach biorą udział wszystkie jednostki organizacyjne morskie, lądowe i lotnicze Marynarki Wojennej. Podczas manewrów strzelane będą trzy typy rakiet okrętowych, użyte bomby głębinowe, artyleria okrętowa i inne typy uzbrojenia. Administracja morska zamyka na czas wykonywania zadań ogniowych akweny poligonów morskich na Wybrzeżu Środkowym i Zachodnim oraz w rejonie Półwyspu Helskiego. Informacje na ten temat dostępne są w specjalnych „Ostrzeżenia Nawigacyjne"
Gdynia 2003-05-12 08:42
Cooperative Baltic Eye 2003
We wtorek, 13 maja, na Bałtyku rozpoczyna się międzynarodowe ćwiczenie ratownictwa morskiego „COOPERATIVE BALTIC EYE 2003” z udziałem sił morskich Danii, Niemiec, Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Międzynarodowe służby ratownicze ćwiczyć będą prowadzenie akcji poszukiwania i ratowania życia na morzu po katastrofach lotniczych. Manewry potrwają do czwartku, 15 maja.
Gdynia 2003-04-28 09:33
Manewry BLUE GAME 2003
Polskie niszczyciele min ORP „MEWA” i ORP „CZAJKA”, ten ostatni w ramach zespołu sił natychmiastowego reagowania NATO oraz okręt transportowo-minowy ORP „POZNAŃ” wezmą udział w największych manewrach NATO „BLUE GAME 2003”. Ćwiczenie odbędzie się na wodach Cieśnin Bałtyckich i Bałtyku Południowego. Przez trzy tygodnie polskie okręty wspólnie z jednostkami z 8 państw NATO operować będą w składzie międzynarodowych grup taktycznych. Manewry rozpoczynają się dzisiaj (poniedziałek, 28 kwietnia) w niemieckiej bazie morskiej w Kilonii. Potrwają do 16 maja. Baza Morska w Świnoujściu podczas manewrów będzie spełniać funkcję bazy awaryjnej, medycznej i zaopatrzeniowej. Jest to kolejne sprawdzenie możliwości portu w Świnoujściu w ramach systemu bazowego NATO i krajowego systemu państwa – gospodarza w operacjach wspólnych NATO.
Gdynia 2003-04-25 09:39
Passex na Atlantyku
W sobotę, 26 kwietnia, o godzinie 09:00, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „KASZUB” opuści macierzysty port w Helu i rozpocznie rejs na Ocean Atlantyki. Polski okręt będzie reprezentować nasz kraj podczas międzynarodowych obchodów 60. rocznicy Bitwy o Atlantyk organizowanych w Wielkiej Brytanii. Na Atlantyku weźmie udział w polsko-francuskich manewrach PASSEX w zwalczaniu okrętów podwodnych, prowadzeniu embarga i ratowania życia na morzu. Do kraju powróci 19 maja.
Gdynia 2003-04-15 08:06
MCM SQNEX 2003
We wtorek, 15 kwietnia, na Bałtyku Południowym rozpoczyna się międzynarodowe ćwiczenie obrony przeciwminowej pod kryptonimem MCM SQNEX z udziałem okrętów z Łotwy, Estonii, Litwy i Polski. Manewry organizowane pod auspicjami Partnerstwa dla Pokoju są kolejnym etapem przygotowania sił morskich państw nadbałtyckich do działań według procedur NATO. Operacja morska planowana jest do czwartku, 17 kwietnia.
Gdynia 2003-04-14 08:14
Blokada cieśnin
Operacje embarga, akcje kontroli żeglugi, zwalczanie celów nawodnych i obrona okrętu przed atakami z powietrza – to główne zadania fregaty rakietowej ORP „Gen. Kazimierz PUŁASKI” podczas międzynarodowych ćwiczeń które odbędą się w tym tygodniu w Cieśninach Bałtyckich – akwenie o dużym znaczeniu strategicznym i bardzo trudnym pod względem nawigacyjnym. Polski okręt współdziałać będzie z lotnictwem morskim Niemiec i okrętami Marynarki Wojennej Królestwa Danii.
Gdynia 2003-03-21 14:00
Awarie na morzu
Pożar na okręcie, przebicia kadłuba, ranni marynarze, którym trzeba natychmiast udzielić pomocy – taki scenariusz zakłada polsko-duńskie ćwiczenie ratownictwa morskiego. Manewry odbędą się dzisiaj (piątek, 21 marca) na wodach Bałtyku Południowego. Polski okręt ratowniczy ORP „MAĆKO" i duński HDMS ROMO przeprowadzą operację ratowania życia na morzu i udzielania pomocy uszkodzonym jednostkom. Ćwiczenie jest jednym z elementów stałej współpracy polskich i duńskich sił morskich.
Gdynia 2003-02-03 11:44
Manewry
Sił Natychmiastowego Reagowania NATO
Okręty wyszły w morze
Fregata rakietowa ORP „Gen. Kazimierz PUŁASKI” dołączyła dzisiaj do składu Stałego Zespołu Okrętów Sił Natychmiastowego Reagowania NATO - STANAVFORLANT. Przez najbliższy tydzień polski okręt, we współdziałaniu z jednostkami ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemiec przeprowadzi operację osłony morskich szlaków komunikacyjnych, zwalczania okrętów podwodnych i obrony przed atakami z wody i powietrza. Działania jednostek nawodnych utrudniać będzie okręt podwodny ORP „ORZEŁ”. Poszukiwany przez okręty i lotnictwo morskie ma zadanie pozostać niewykrytym i przeprowadzić atak torpedowy. Manewry potrwają do niedzieli, 9 lutego.
Gdynia 2003-01-30 12:47
SNFL Passex
Osłona szlaków komunikacyjnych przed atakami okrętów podwodnych i lotnictwa morskiego, prowadzenie operacji pokojowych, strzelania artyleryjskie do celów nawodnych oraz działania w trudnych warunkach - to główne elementy manewrów Sił Natychmiastowego Reagowania NATO, które rozpoczynają się w poniedziałek, 3 lutego na Bałtyku. W ćwiczeniu uczestniczy Stały Zespół Morski NATO na Atlantyku - STANAVFORLANT, w składzie którego operować będzie fregata rakietowa ORP „Gen. K. PUŁASKI”, okręt podwodny ORP „ORZEŁ” oraz śmigłowce i samoloty lotnictwa morskiego Polski i Niemiec. Manewry potrwają do niedzieli, 9 lutego.
Gdynia 2003-01-29 10:17
Siły Natychmiastowego Reagowania NATO
w Gdyni
W piątek, 31 stycznia, do Bazy Marynarki Wojennej w Gdyni - Oksywiu wejdzie stały zespół okrętów Sił Natychmiastowego Reagowania NATO - STANAVFORLANT. W Gdyni odbędzie się przygotowanie do wspólnych ćwiczeń zespołu STANAVFORLANT z polskimi okrętami i lotnictwem morskim w zwalczaniu okrętów podwodnych, nawodnych i obrony przed atakami z powietrza.


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.