Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

GALA BANDEROWA

Gala Banderowa jest to przyozdobienie okrętu ze względu na uroczystości wojskowe bądź państwowe. Pod hasłem Gali Banderowej kryją się dwa pojęcia: Wielka Gala Banderowa i Mała Gala Banderowa.

Wielka Gala Banderowa – podwiesza się banderę na drzewcu rufowym i proporzec na drzewcu dziobowym, oraz banderę na głównym maszcie i flagi międzynarodowego kodu sygnałowego spięte ze sobą w kolejności jak poniżej, od dziobu przez maszty do rufy:

AB1, CD2, EF3, GH4, IJ5, KL6, MN7, OP8, QR9, ST0, UW pierwsza zastępcza, VX druga zastępcza, YZ trzecia zastępcza

Jeżeli, ze względu na długość okrętu jeden komplet flag nie wystarcza, podczepia się drugi komplet zgodnie z opisaną powyżej kolejnością.

Mała Gala Banderowa – podwiesza się banderę na drzewcu rufowym i proporzec na drzewcu dziobowym oraz banderę na głównym maszcie. Mała Gala Banderowa podnoszona jest tak jak i Wielka Gala Banderowa, przy uroczystych okazjach, ale wtedy, gdy okręt jest w ruchu, silny wiatr bądź inne okoliczności nie pozwalają na podniesienie Wielkiej Gali Banderowej.

Galę Banderową podnosi się w dniu święta o godzinie ósmej rano, a opuszcza się o zachodzie słońca. Wraz z opuszczeniem Gali Banderowej zapala się Galę Świetlną, którą gasi się o północy dnia świątecznego. Gala Świetlna, jest to szereg żarówek umieszczonych w miejscu flag Wielkiej Gali Banderowej.

W czasie, gdy podniesiona jest Gala Banderowa, nie opuszcza się bandery do połowy masztu na znak żałoby. W takiej sytuacji żałobę odkłada się do dnia następnego.

 

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.