Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

KONTRADMIRAŁ MAREK KURZYK

Kontradmirał Marek KURZYK urodził się 2 grudnia 1956 roku w Żarnowie. W 1983 roku ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej (obecną Akademię Marynarki Wojennej), Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Po ukończeniu studiów objął pierwsze stanowisko służbowe – dowódca działu rakietowo-artyleryjskiego na okręcie rakietowym ORP „Górnik”. W 1987 roku został zastępcą dowódcy tego okrętu, a rok później awansował na stanowisko dowódcy okrętu. W 1993 roku został przeniesiony do sztabu 2 Dywizjonu Okrętów Rakietowych 3 Flotylli Okrętów, gdzie pełnił funkcje starszego oficera, a następnie szefa sztabu Dywizjonu. W latach 1996-97 ukończył podyplomowe studia specjalistyczne oraz dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej. W 1997 roku został dowódcą 2 Dywizjonu Okrętów Rakietowych. Funkcję tę pełnił przez trzy lata.
W 2000 roku rozpoczął służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej, początkowo w Wydziale Planowania, a następnie w Oddziale Operacyjnym. Trzy lata później ukończył półtoraroczne podyplomowe studia operacyjno-strategiczne w Newport (USA), po których został wyznaczony na stanowisko w Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej. W czerwcu 2004 roku został awansowany na stanowisko szefa Sztabu 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. 17 sierpnia 2004 roku z rąk ówczesnego dowódcy Marynarki Wojennej – admirała floty Romana KRZYŻELEWSKIEGO - przyjął akt mianowania na stopień komandora. 18 grudnia 2006 roku objął stanowisko dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Na podstawie postanowienia Prezydenta RP z dniem 15 sierpnia 2008 roku został awansowany na stopień kontradmirała. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 czerwca 2009 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Marynarki Wojennej.
Od 1.10.2009 r. do 31.08.2011 roku pełnił obowiązki na stanowisku zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia Dowództwa Komponentu Morskiego NATO w Northwood.


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.