Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


NAJWAŻNIEJSZE ĆWICZENIA
MARYNARKI WOJENNEJ W 2004 ROKU

Gdynia 2004-10-17 10:38
Passex na Bałtyku

W poniedziałek, 18 października, na Bałtyku, rozpoczną się polsko-niemieckie manewry PASSEX. Załogi okrętów wraz z lotnictwem morskim przećwiczą poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obronę przed atakami z powietrza, niszczenie celów nawodnych, akcje embarga i kontroli żeglugi.
To typowe zadania osłony transportu morskiego, szlaków komunikacyjnych i operacji blokadowych. Manewry potrwają
do piątku, 22 października.

 

Gdynia 2004-10-13 11:53
ORP „Czajka” powróciła do kraju
W tym miesiącu mijają dwa lata, odkąd polskie okręty na stałe obecne są w Siłach Najwyższej Gotowości NATO. Operując w składzie zespołu obrony przeciwminowej Sojuszu – MCM FORNORTH – polskie niszczyciele min spędziły pod flagą NATO ponad 8 miesięcy. Dzisiaj (środa, 13 października), z kolejnego, 2-miesięcznego dyżuru, do macierzystego portu w Helu powrócił niszczyciel min ORP „CZAJKA”. Przez ostatnie 60 dni okręt operował na Morzu Północnym i Bałtyku w pełnej gotowości do działań na wypadek kryzysu lub zagrożenia terrorystycznego.
Gdynia 2004-09-13 13:22
Wykrywanie skażeń na morzu
Polsko-niemieckie ćwiczenie lotnicze
Gdy skażenie wody dociera do wybrzeży niejednokrotnie jest już za późno na efektywne ratowanie środowiska naturalnego. Jednak gdy zanieczyszczenia są wcześnie wykrywane z dala od wybrzeży, pozwala to nie tylko ograniczyć skutki katastrofy ekologicznej, lecz także wykryć sprawców skażeń.
Gdynia 2004-09-10 13:51
ORP „Iskra” wraca do kraju
Przepłynęli ponad 11 tysięcy mil morskich
pod żaglami, w morzu spędzili 2 tysiące godzin. Wzięli udział w największych w tym roku, światowych regatach TALL SHIPS CHALLENGE zwyciężając etap z New London
do Halifaxu o długości ponad pół tysiąca mil morskich. W sobotę, 11 września, o godzinie 10:00, do Bazy MW w Gdyni Oksywiu powróci żaglowiec szkolny Marynarki Wojennej ORP „ISKRA”.
Gdynia 2004-08-12 13:46
ORP „Czajka”
pod flagą NATO
Ponad 6 miesięcy pod flagą NATO - tyle czasu
przez ostatnie dwa lata operowały polskie niszczyciele min w składzie stałego zespołu
obrony przeciwminowej Sojuszu - MCM FORNORTH.
Po raz drugi w skład tego zespołu wejdzie
ORP „CZAJKA”. Przez najbliższe 60 dni okręt będzie operował na Morzu Północnym i Bałtyku w pełnej gotowości do działań na wypadek kryzysu lub zagrożenia terrorystycznego. W sobotę,
14 sierpnia, o godzinie 18:00, ORP „CZAJKA” opuści macierzysty port w Helui wejdzie w podporządkowanie dowódcy MCM FORNORTH.

Gdynia 2004-06-21 13:38
ORP „Generał Kazimierz Pułaski” w NATO-wskiej elicie
Fregata rakietowa „Generał Kazimierz PUŁASKI” weszła do grona najlepszych jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Okręt z wysoką notą zakończył szkolenie w FOST – najbardziej renomowanym ośrodku szkoleniowym okrętowego NATO. Pozytywna ocena ze szkolenia dała załodze ORP „Gen. K. PUŁASKI” uprawnienia do działań w międzynarodowych zespołach Sił Najwyższej Gotowości NATO.
Gdynia 2004-06-05 08:11
Baltops 2004
W GDYNI Po raz dwunasty polskie siły morskie uczestniczą w największym na Bałtyku międzynarodowym ćwiczeniu pokojowym pod kryptonimem BALTOPS. Jednostki trzynastu państw Partnerstwa dla Pokoju przećwiczą międzynarodową operację pokojową w sytuacji narastającego kryzysu. Ponad czterdzieści okrętów operować będzie z Bazy Morskiej w Gdyni.
Gdynia 2004-05-30 08:21
Crown Eagle 2003
Okręt podwodny ORP „SOKÓŁ” i okręt ratowniczy ORP „LECH” zaprezentują w Szwecji polskie rozwiązania w ratowaniu załóg okrętów podwodnych. Polscy i szwedzcy marynarze przećwiczą podwodne techniki ratownicze, udzielanie pomocy technicznej i medycznej oraz wykorzystanie pojazdów podwodnych.
W lutym 2002 roku rządy Polski i Królestwa Szwecji podpisały umowę, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pływania szwedzkich i polskich okrętów podwodnych. Manewry „CROWN EAGLE 2003” to kolejny element realizacji umowy pomiędzy naszymi państwami.
Gdynia 2004-05-27 13:17
„Rekin 2004” strzelania rakietowe
Okręty, lotnictwo morskie i jednostki brzegowe Marynarki Wojennej przeprowadziły dzisiaj kluczowy element ćwiczenia REKIN 2004 – strzelania rakietowe. Rakiety zniszczyły cele nawodne postawione na poligonie morskim. Imitowały także cele powietrzne dla operatorów systemów przeciwlotniczych zainstalowanych na lądzie.
Gdynia 2004-05-25 08:39
Polsko-szwedzkie ćwiczenie Crown Eagle 2004
Poszukiwanie uszkodzonego okrętu podwodnego i ratowanie życia jego załogi – to główny cel polsko-szwedzkiego ćwiczenia „CROWN EAGLE 2004”. Polskie i szwedzkie jednostki przećwiczą operację ewakuacji załogi okrętu podwodnego, techniki ratownicze, udzielanie pomocy technicznej i medycznej oraz wykorzystanie w akcjach ratowniczych pojazdów podwodnych. W ćwiczeniu wykorzystany będzie jeden z najnowocześniejszych na świecie ratowniczych pojazdów podwodnych - szwedzki URF. To miniaturowy okręt podwodny przeznaczony do „suchej” ewakuacji załóg zanurzonych okrętów podwodnych.
Gdynia 2004-05-24 09:24
„Rekin 2004”
Największe manewry
polskich sił morskich
Jutro (wtorek, 25 maja) na Bałtyku Południowym, na poligonach morskich wzdłuż polskiego wybrzeża rozpoczną się najważniejsze w tym roku manewry Marynarki Wojennej pod kryptonimem „REKIN 2004”. Zespoły okrętowe, lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe MW przećwiczą operację reagowania w sytuacji narastającego kryzysu. Manewry mają za zadanie sprawdzenie zgrania i wyszkolenia poszczególnych elementów polskich sił morskich. Podczas ćwiczenia „REKIN 2004” strzelane będą trzy typy rakiet okrętowych, użyte bomby głębinowe, artyleria oraz inne typy uzbrojenia. Administracja morska zamyka na czas wykonywania zadań ogniowych akweny poligonów morskich na Wybrzeżu Środkowym i Zachodnim oraz w rejonie Półwyspu Helskiego. Informacje na ten temat dostępne są w „Wiadomościach Żeglarskich” oraz w „Ostrzeżeniach Nawigacyjnych".
Gdynia 2004-05-11 13:17
Polsko-francuskie manewry „Passex”
Transport morski ma znaczenie strategiczne. Drogą morską najczęściej dostarczana jest pomoc humanitarna, ewakuowani są ludzie, na jednostkach transportowych dociera wsparcie logistyczne i bojowe. Aby transportowce bezpiecznie dotarły do portów są osłaniane przez okręty bojowe i lotnictwo morskie. To jeden z najważniejszych celów strategicznych państw morskich.
Od środy 12 maja, do piątku 14 maja, podczas manewrów PASSEX, polskie okręty i lotnictwo morskie wspólnie z jednostkami marynarki wojennej Francji przeprowadzą na Bałtyku operację osłony strategicznego transportu morskiego.
Gdynia 2004-04-27 13:51
Manewry NATO „Blue Game 2004”
Dzisiaj (wtorek, 27 kwietnia) na wodach Cieśnin Bałtyckich i Morza Północnego rozpoczynają się manewry morskie NATO pod kryptonimem „BLUE GAME 2004”. Okręty i lotnictwo morskie z trzynastu państw ćwiczyć będzie prowadzenie międzynarodowej operacji utrzymania pokoju w rejonie kryzysowym. W komponencie sił obrony przeciwminowej operuje polski niszczyciel min ORP „CZAJKA” z 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Manewry potrwają do 13 maja. To jedno z największych ćwiczeń Sojuszu w Europie Północnej. W tegorocznym „BLUE GAME” uczestniczą 64 okręty i 24 samoloty i śmigłowce z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Królestwa Niderlandów, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polski.
Gdynia 2004-04-21 09:43
NATO-wski egzamin
Fregata rakietowa ORP „Gen. K. PUŁASKI” rozpoczyna końcową fazę przygotowań do działań w Siłach Natychmiastowego Reagowania NATO. Przez ponad 2 miesiące okręt operować będzie na Atlantyku i Morzu Północnym. Główne zadania „Pułaskiego” to osłona transportu morskiego, operacje wymuszania pokoju oraz zwalczanie terroryzmu na morzu. Okręt powróci do kraju 7 lipca.
Gdynia 2004-04-06 08:00
Manewry ratownicze SAREX 2004
Każde państwo morskie posiada własną strefę odpowiedzialności SAR (Search & Rescue). W przypadkach, gdy sygnały wzywania pomocy na morzu pochodzą z granic sąsiadujących ze sobą stref odpowiedzialności, akcje ratownicze mogą prowadzić siły międzynarodowe. Powodzenie takich akcji w dużej mierze zależy od efektywności współpracy służb ratowniczych sąsiednich państw. W środę i czwartek (7 i 8 kwietnia) siły morskie Polski i Danii sprawdzą koordynację działań swoich sił ratowniczych podczas manewrów SAREX 2004. To jedno z największych ćwiczeń ratowniczych na Bałtyku.
Gdynia 2004-03-22 08:36
PLAYEX 2004
W poniedziałek, 22 marca, w Cieśninach Bałtyckiech, rozpoczynają się manewry pod kryptonimem „PLAYEX 1 – 04” z udziałem polskiej fregaty rakietowej ORP „Generał Kazimierz Pułaski”.
Gdynia 2004-03-18 09:06
Fregata w Kattegacie i Skagerraku
Manewry pod kryptonimem „PLAYEX 1 – 04” z udziałem fregaty rakietowej ORP „Generał Kazimierz Pułaski” odbędą się w przyszłym tygodniu w Kattegacie i Skagerraku. Cieśniny Bałtyckie będą akwenem, gdzie ćwiczenia przeprowadzi zespół okrętów Królewskich Sił Morskich Danii oraz polski okręt z 31 Dywizjonu Okrętów Rakietowych z Gdyni. Fregata pod dowództwem kmdra por. Krzysztofa Mazurkiewicza opuści swoją macierzystą bazę w piątek, 19 marca, o godzinie 15:00. Powróci do Gdyni w następną sobotę 27 marca o godzinie 13:00.
Gdynia 2004-02-13 08:37
Zimowy poligon saperów MW
W 2003 roku saperzy Marynarki Wojennej z 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu przeprowadzili 263 akcje rozminowania i unieszkodliwiania niebezpiecznych niewypałów i niewybuchów. Najczęściej są to pozostałości po II wojnie światowej, na które można do dzisiaj natrafić w miejscach, gdzie prowadzone były intensywne działania bojowe. Akcje prowadzone są bez względu na porę roku. Poniżej publikujemy fotografie z przebiegu detonacji ładunków prochowych na poligonie lądowym MW.
Gdynia 2004-01-29 09:19
Manewry NATO - SQUADEX 2004
Poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, niszczenie celów nawodnych i powietrznych, akcje embarga, kontroli żeglugi, ratowania życia na morzu oraz operacje antyterrorystyczne – to główne zadania fregaty rakietowej „Generał K. PUŁASKI” podczas manewrów NATO - SQUADEX 2004. W ćwiczeniu udział weźmie zespół fregat i okrętów patrolowych, okręty podwodne oraz lotnictwo morskie. Manewry organizuje flota Królestwa Danii w kluczowym dla Europy Północnej akwenie Cieśnin Bałtyckich.


 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.