Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

8 Flotylla Obrony Wybrzeża

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest związkiem taktycznym, którego głównym zadaniem jest obrona polskich obszarów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego w przybrzeżnej strefie obrony oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. Siły okrętowe 8. Flotylli stacjonują w porcie wojennym w Świnoujściu i Gdyni. W skład flotylli wchodzi 2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych (Świnoujście), 12. Dywizjon Trałowców (Świnoujście), 13. Dywizjon Trałowców (Gdynia). Siły brzegowe Flotylli zorganizowane są w dwie specjalistyczne jednostki: 8. Dywizjon Przeciwlotniczy (Dziwnów), 8. Batalion Saperów (Dziwnów). Zabezpieczenie logistyczne działań 8 Flotylli Obrony Wybrzeża realizuje Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu.
Blisko 2 tysiące marynarzy służących w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonuje w jednostkach wojskowych od Świnoujścia, aż po Gdynię.

Siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża aktywnie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach oraz operacjach bojowych. Do ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pod kryptonimem „PATROL’09”, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża wydzieliła okręt transportowo – minowy ORP „LUBLIN” oraz Zespół Ratownictwa Chemicznego z 30. Kompanii Chemicznej.

W 2009 roku okręty z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych transportowały żołnierzy na międzynarodowe ćwiczenia do Wielkiej Brytanii i do Szwecji. ORP „TORUŃ” przetransportował żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na ćwiczenia pk. DRUIDS DANCE ’09, a ORP „POZNAŃ” przetransportował lotników z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego na ćwiczenia pk. LOYAL ARROW ’09.

We wrześniu 2009 roku niszczyciele min ORP „Mewa” i ORP „Flaming” uczestniczyły w międzynarodowej operacji „Open Spirit” na Zatoce Fińskiej. Celem operacji była likwidacja powojennego arsenału zalegającego na dnie morza od czasów I i II wojny światowej. W wyniku działań okrętów 8.FOW zniszczonych zostało łącznie 10 min morskich o masie ładunku wybuchowego ponad 3000 kilogramów.

Trałowce ORP „JAMNO”,ORP „HAŃCZA” i ORP „MAMRY” uczestniczyły razem z jednostkami z Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii w ćwiczeniu BALTOPS.

Od stycznia 2010 roku ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI” z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża został okrętem dowodzenia Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG-1.

Wszyscy marynarze służący na okrętach oraz w pododdziałach brzegowych flotylli corocznie przechodzą cykl szkolenia w miejscu bazowania oraz na poligonach morskich i lądowych. Biorą udział w ćwiczeniach na szczeblu flotyllowym, dywizjonowym i grupowym.
Więcej szczegółów na temat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża znajduje się na stronie internetowej 8.FOW . Są tam dostępne informacje o strukturze 8.FOW, realizowanych zadaniach, historii, jednostkach wchodzących w skład flotylli oraz siłach okrętowych.

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.