Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW


Kontradmirał Stanisław KANIA

Kontradmirał Stanisław KANIA urodził się 15 października 1954 roku w m. Brzuśnik na ziemi żywieckiej. W 1975 roku po ukończeniu Technikum Mechanicznego w Żywcu rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni na Wydziale Dowódczym. Po ukończeniu studiów (1980) i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera nawigacji i uzbrojenia okrętowego został skierowany do służby w dywizjonie Okrętów Podwodnych w Gdyni. Służbę na okrętach podwodnych rozpoczął od stanowiska dowódcy działu okrętowego na ORP „KONDOR’’. W latach 1985-1986 jako członek pierwszej załogi ORP "ORZEŁ" w Ośrodku Floty Bałtyckiej w Rydze ukończył szkołę podwodnego pływania i został wyznaczony na stanowisko dowódcy działu okrętowego. W latach 1987-1990 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy okrętu podwodnego ORP „ORZEŁ’’, a w latach 1990-1994 dowodził okrętem ORP „ORZEŁ’’, dwukrotnie zdobywając miano Najlepszego Okrętu MW w grupie okrętów bojowych.
W 1993 roku ukończył międzynarodowy kurs dla oficerów sztabu w Akademii Obrony Narodowej w Hadze, po którym został wyznaczony na stanowisko dowódcy dywizjonu Okrętów Podwodnych (1994). W 1995 roku ukończył kurs dla dowódców jednostek wojskowych z Teorii Organizacji i Zarządzania w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a w 1999 roku kurs orientacyjny dla oficerów sztabu NATO.
Dowodząc dywizjonem Okrętów Podwodnych wielokrotnie aktywnie uczestniczył w ćwiczeniach w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju i sojuszu NATO ( Cooperative Banners, Baltops, Crown Eagle, Baltic Porpoise, Dannex) wykonując obowiązki na pokładach okrętów USA, Niemiec, czy też Szwecji. W 2004 roku objął obowiązki szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów, a następnie pełnił służbę w dowództwie Marynarki Wojennej na stanowiskach: szefa oddziału szkolenia dowództw w Zarządzie Operacji Morskich (2007), szefa oddziału operacyjnego- zastępcy szefa Zarządu Operacji Morskich (2008).
W 2009 roku ukończył podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, z dniem 6 lipca 2009 roku, kmdr Stanisław Kania został wyznaczony na stanowisko Szefa Szkolenia Morskiego - Zastępcy Szefa Szkolenia Marynarki Wojennej. Na podstawie postanowienia Prezydenta RP z dniem 10 listopada 2010 roku został awansowany na stopień kontradmirała. W 2012 roku ukończył kurs dla oficerów Flagowych w Akademii Obrony NATO w Rzymie.
Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 26 listopada 2012 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Szkolenia MW.

Kontradmirał Stanisław Kania jest odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Morskim Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju", Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny", złotą odznaką "Marynarz Okrętów Podwodnych" oraz Złotym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków RP.

Jest żonaty, ma jedną córkę. Interesuje się literaturą historyczną, marynistyczną i sportem.

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.