Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

OSTATNIE OPUSZCZENIE BANDERY

„Statki są jak ludzie, mają swoje narodziny,
swoje życie i swoją śmierć”.

Joseph Konrad

Pożegnanie okrętu, gdy zakończy już swoją służbę na morzu jest godnym szacunku rytuałem naszej cywilizacji. Okręt, to nie tylko stal, blachy, kable i urządzenia stanowiące jakąś integralną całość stworzone w określonym celu. Dla marynarza okręt często jest jak drugi dom. Okręt może się poruszać, słucha rozkazów, ma zalety, wady, i jak człowiek ma swoje imię. Wszystko to sprawia, że załoga okrętu schodząc z jego pokładu po raz ostatni czuje się jakby straciła kogoś bliskiego.

Sentyment narodów do swoich okrętów i statków, które latami chwalebnej służby rozsławiały państwa, których bandery z dumą nosiły, sprawił że wiele z tych zasłużonych jednostek stoi w eksponowanych miejscach i pełni funkcje pomnika bądź muzeum. Oddając hołd, na tych jednostkach nadal powiewają bandery. W Polsce uhonorowano w ten sposób m.in.: niszczyciel ORP „Błyskawica”, trzymasztową fregatę „Dar Pomorza”, statek o napędzie parowym ss „Sołdek”.

Najgorsze co może spotkać zasłużony okręt, który z powodu wieloletniej eksploatacji zostaje wycofany ze służby to odholowanie okrętu do stoczni w celu pocięcia na złom. Niestety często się tak dzieje, bo nie da się ze wszystkich jednostek zrobić pomników czy muzeów. Bywało, że załoga odprowadzając swój okręt w ostatni rejs do stoczni złomowej, zatapiała go na morzu, ratując w ten sposób przed pocięciem. Niektóre państwa wyznaczyły specjalne akweny morza na swoich wodach zwane cmentarzyskami, na których dnie spoczywa wiele statków i okrętów, których nie pozwolono pociąć.

W Marynarce Wojennej RP każde ostatnie opuszczenie bandery odbywa się w uroczysty sposób, zgodnie z ceremoniałem, a bandera opuszczona przez dowódcę okrętu przekazana jest do Muzeum Marynarki Wojennej.

 

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.