Marynarka Wojenna RP
Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW

„PIERWSZY PO BOGU”

Jest to termin używany w słownictwie i tradycji marynarskiej określający kapitana statku bądź dowódcę okrętu. Kilka wieków temu kapitan statku bardzo często był równocześnie jego właścicielem. Każdy, kto chciał się zaciągnąć na statek zobowiązywał się do ścisłego wykonywania rozkazów kapitana, oraz do obrony statku i jego towaru. Kapitan nie miał nad sobą zwierzchników, nad nim był tylko Bóg.

Obecnie określenie „Pierwszy po Bogu”, jest bardziej formą zwyczajową, ponieważ wiele spraw prowadzenia okrętu czy statku po morzu uregulowały liczne konwencje, prawa, regulaminy i przepisy, które równocześnie dały dowódcy okrętu czy kapitanowi statku określoną władzę. Dowódca okrętu dowodzi załogą, dysponując w stosunku do niej sankcjami dyscyplinarnymi, decyduje o żegludze, odpowiada za bezpieczeństwo okrętu i załogi.

Dowódca okrętu posiada również kompetencje urzędnika państwowego, rejestruje narodziny, odnotowuje akty zgonu, może sporządzić testament, a w niektórych państwach kapitan może również udzielać ślubów.

Przestrzegana jest również tradycja nie zajmowania miejsca kapitana w mesie, dotyczy to członków załogi i wszelkich gości. Nie zaczyna się posiłku bez kapitana, gdy posiłek jest spożywany wspólnie z kapitanem.

 

 
 
Poleć tę stronę znajomemu Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera. Innych informacji dotyczących
Marynarki Wojennej RP udziela Rzecznik Prasowy Dowódcy MW.
Każdorazowe wykorzystanie materiałów ze strony Marynarki Wojennej w całości lub we fragmencie wymaga pisemnej zgody.
© 2004 Marynarka Wojenna RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.