Gdynia 2013-11-29 17:48
 
Akcja ratownicza na Bałtyku

Dzisiaj (piątek, 29 listopada) załoga śmigłowca Marynarki Wojennej uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna na platformie wiertnicznej, znajdującej się blisko 100 km na północ od Gdyni. Poszkodowany został bezpiecznie przetransportowany na ląd i przekazany załodze karetki pogotowia.


Dzisiaj około godziny 15.30 służby operacyjne Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy potrzebuje mężczyzna przebywający na platformie wiertnicznej. Z przekazanych informacji wynikało, że ma on wysokie ciśnienie krwi oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Do akcji skierowany został śmigłowiec Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda” dyżurujący na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Maszyna wystartowała z lotniska MW w Gdyni Babich Dołach o godzinie 15.52 i po około 30 minutach lotu była już w rejonie platformy. Po podjęciu chorego mężczyzny na pokład załoga obrała kurs powrotny w kierunku lądu. O godzinie 17.09 „Anakonda” wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie poszkodowanego w stanie stabilnym przekazano obsadzie karetki pogotowia.

 

Skład załogi śmigłowca MW „Anakonda”:

  • chor. szt. mar. pil. Waldemar Domański (dowódca załogi);
  • st. chor. szt. mar. pil. Edmund Kutnik (drugi pilot);
  • kpt. mar. Tomasz Sikora (lekarz);
  • mł. chor. szt. mar. Stanisław Czujkowski (ratownik pokładowy);
  • chor. szt. mar. Paweł Stefański (technik pokładowy).

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez Polskę Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar o powierzchni ponad 30 000 km². Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

 

Była to 14 w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem lotników Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych uczestniczyli oni w 542 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 284 osobom. 


 

 
Marynarka Wojenna RP
http://www.mw.mil.pl/